Pexels umaraffan499 87236

Oil makes the world go around

15 maart 2026

Geen goud, geen Nvidia en geen Bitcoin. Nee, momenteel is het de opgelopen olieprijs die fascineert. Heel 2025 kostte een vaatje olie zo’n 65 dollar. Maar afgelopen week schoot de prijs door de 100 US dollar. Met name voor Europa is dit een groot probleem.

Behoudens de productie in Noorwegen, is Europa namelijk volledig afhankelijk van olie-import. Net nu de inflatie beland is op de gewenste 2 procent is dat een lelijke domper. Niet alleen de kosten voor transport zullen stijgen, maar ook petrochemische producten als kunststof, plastic en rubbers zullen duurder worden. Hogere prijzen kunnen leiden tot lagere volumes en een opmaat vormen voor recessie. 

Zonder de impact van de huidige hogere olieprijs te willen bagatelliseren: de grap is dat in de afgelopen 20 jaar de olieprijs wel bewoog, maar per saldo helemaal niet is gestegen. Belastingen op benzine en diesel overigens wel. Maar vergelijk je dat met de prijsontwikkeling van arbeid, dan valt de prijsimpact over een langere periode best mee.

Korte termijn impact overschat
We hebben echter de neiging  om korte termijn impact te overschatten en lange termijn mogelijkheden te onderschatten. Het viel dan ook te verwachten dat analisten over elkaar heen zouden buitelen met voorspellingen. Goldman Sachs noemde donderdag 150 dollar realistisch nu zij uitgaan van een langdurige verstoring van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. 

Blijft het aanbod beperkt bij gelijkblijvende vraag dan is  die prijs inderdaad niet ondenkbaar. Sommige mensen kijken echter verder vooruit. En ik verdenk Donald Trump daarvan…
Begin januari viel hij Venezuela binnen en nam president Maduro gevangen. Zogenaamd vanwege betrokkenheid bij grootschalige drugshandel. Waar minder focus op ligt is dat Venezuela met 300 miljard vaten beschikt over de allergrootste oliereserve ter wereld. Anderhalf keer zo veel als Iran. Viermaal zoveel de Verenigde Staten. Het zou een strategisch zet kunnen zijn om Iran aan te vallen onder het motto ‘kernwapens’ en  ‘regime change’. Zo begaan is Trump toch niet met de Iraniërs? Of zou het de VS best goed uitkomen indien er minder olie-aanbod vanuit het Midden-Oosten is en de VS dit tekort tegen aantrekkelijk verkoopprijzen kan aanzuiveren met Venezuelaanse olie?

Make America great again wordt steeds extremer. Shell sloot deze week onopvallend alvast een deal om grootschalige olie- en gasproductie in Venezuela op te starten.

Andere blogs bekijken?

Contact

Heeft u vragen of wilt u meer weten en wat wij voor u kunnen betekenen? Bel ons dan gerust. Wij hebben geen keuzemenu en staan u direct te woord.

Liever mailen? Binnen een werkdag heeft u een reactie van ons.

Website   blokken foto   1x1   5

© This website is build by